Nie da się przecenić pracy działu HR. To nie tylko zatrudnianie i zwalnianie. Chodzi również o oferowanie benefitów, które przyciągają i pomagają zatrzymać pracowników, takich jak świadczenia zdrowotne, plany emerytalne i ubezpieczenie pracownicze, pozyskiwanie narzędzi do zarządzania czasem, wydatkami i płacami, które zapewnią pracownikom wynagrodzenie i zadowolenie, czy też pilnowanie przestrzegania prawa pracy. HR stał się jeszcze bardziej skomplikowany w ciągu ostatnich lat, a nieprzestrzeganie tych przepisów może drogo kosztować firmy w postaci wysokich opłat prawnych i kar.

​HR – nie musisz z tym zostawać sam!

Pracodawcy mogą próbować samodzielnie zarządzać zasobami ludzkimi, ale warto tutaj zaznaczyć, że takie wewnętrzne zarządzanie zasobami ludzkimi zwykle odwraca uwagę od zarządzania podstawowymi sprawami biznesowymi. Dodatkowo – pracodawcom, zwłaszcza tym, którzy mają ograniczone zasoby, trudno jest być na bieżąco z najnowszymi przepisami HR, gdy ich uwaga jest potrzebna gdzie indziej. Chociaż możliwe jest zatrudnienie kogoś na pełny etat w firmie, może to nie być opłacalne dla firmy.

Aby zminimalizować wyzwania stawiane przez zarządzanie zasobami ludzkimi, przedsiębiorcy mogą z powodzeniem zwrócić się do firm oferujących outsourcing HR. Firmy outsourcingowe HR mogą skutecznie i kompleksowo zająć się usługami, które tradycyjnie należą do obowiązków tego działu.

​Jakie zadania spadną na barki outsourcingu HR?

  • administracja płacami,
  • zarządzanie świadczeniami pracowniczymi,
  • zarządzanie zasobami ludzkimi (rekrutacja, zatrudnianie i zwalnianie).

Outsourcing pracowniczy to także gotowe narzędzia zarządzania ryzykiem w związku z przestrzeganiem przepisów, ryzykiem prawnym i pokrewnymi, takimi jak odszkodowania dla pracowników, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracowników, czy polisy firmy.

​Co zyska firma decydująca się na outsourcing HR?

Poza tym, że jest to ogromna oszczędność czasu, którą można zagospodarować na przykład na rozwiązywanie problemów niezwiązanych z HR, outsourcing obowiązków tego działu pomaga również pracodawcom być na bieżąco z przepisami oraz zmniejsza ryzyko sporów pracowniczych. W najlepszym przypadku organizacje zajmujące się outsourcingiem HR działają jako strategiczny i dopasowany partner biznesowy z firmą, co z kolei pozwala firmie lepiej planować przyszły rozwój.

Oto kilka liczb do rozważenia. Według danych przeciętny właściciel małej firmy spędza ponad 25 procent swojego czasu na zajmowaniu się dokumentacją związaną z pracownikami. Ta średnia może wzrosnąć do oszałamiających 35-45 procent, jeśli zadania obejmują rekrutację, zatrudnianie i szkolenie nowych pracowników. Firmy zapewniające outsourcing personalny oszczędzają czas właścicieli firm, biorąc na siebie tę uciążliwą odpowiedzialność, jednocześnie pomagając im zachować zgodność z wytyczonymi standardami.

Co więcej, outsourcing HR może zaoszczędzić firmom pieniądze (!) na przykład firmy outsourcingowe HR często są w stanie zaoferować swoim klientom zniżki na opiekę zdrowotną, czy inne benefity pracownicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *