Ukryte agendy uniemożliwiają zjednoczenie zespołu i osiągnięcie wspólnego sukcesu. Niszczą zaufanie i eliminują wszelką nadzieję na przejrzystość. Kiedy w twojej organizacji działają ukryte agendy, twój zespół jest podzielony i każdy działa dla siebie. Kiedy liderzy i pracownicy mają swój własny program, kierują się własnym interesem, a nie interesem całości.

Ukryte plany ujawniają motywy

Kiedy jako lider masz ukrytą agendę, pracownicy zaczną postrzegać cię jako przebiegłego. Zaczną kwestionować twoje motywy, słowa i czyny. Wkrótce stracisz ich zaufanie. Bez zaufania stracisz zdolność wpływania na innych.

Ukryte agendy służą samemu sobie

Kiedy pracownicy działają w oparciu o ukryte agendy, dążą do własnych celów i tego, co przyniesie im największe korzyści. Aby organizacja odniosła sukces, każdy uczestnik musi dążyć do tego samego celu.

Ukryte plany zagrażają morale

Ukryte agendy są prawdopodobnie największym czynnikiem obniżającym morale w Twojej organizacji. Ukrywają prawdziwe motywy i pod wieloma względami oszukują. Raz ujawniony fakt może sprawić, że twój zespół poczuje się zdemoralizowany i zdradzony. Kiedy morale zostanie naruszone, ucierpi na tym twoja skuteczność.

Ukryte cele zagrażają przyszłości Twojej firmy

Nie możemy tego wystarczająco dobitnie wyrazić – ukryte cele na wielu frontach są zagrożeniem, które wykracza poza zakres Twojej wewnętrznej struktury. Niestety, identyfikacja ukrytych planów może być trudna. Zajęcie się nimi na czas może być prawdziwym wyzwaniem dla Ciebie jako lidera. Oto kilka pytań, które mogą pomóc rzucić nieco światła na ukryte plany i pomóc jako liderowi, zanim będzie za późno.

Czy kierujemy się naszymi wartościami czy naszymi zyskami?

Kiedy Ty i Twoi ludzie kierujecie się wartościami, a nie zyskami, ukryte cele stają się mniej ważne. Kiedy siłą napędową Twojej organizacji jest stawianie ludzi ponad zyskami, uczciwość ponad cięciem na skróty, a uczciwość ponad oszustwem, wtedy zyski będą podążać za nimi.

Czy nasza komunikacja sprzyja odpowiedzialności i wzrostowi?

Otwarta komunikacja jest siłą napędową zdrowej struktury organizacyjnej. Ale musi to wykraczać poza to, pociągając ludzi do odpowiedzialności za to, co mówią i robią. Kiedy linie komunikacji płyną i głos wszystkich jest słyszany, ukryte plany są łatwiej identyfikowane i skonfrontowane.

Czy budujemy silne relacje w naszych zespołach?

Nic nie osiągamy sami. Potrzebujemy współpracy i udziału każdego członka zespołu. Aby odnieść sukces, musimy budować silne relacje w naszych zespołach. A relacje opierają się na zaufaniu – nie może być zaufania, gdy w grę wchodzą ukryte plany.

Czy pracujemy nad wspólnymi celami?

Jeśli nie pracujemy razem nad wspólnymi celami, każdy członek Twojego zespołu będzie pracował nad własnymi celami. W tym miejscu powstają ukryte plany. Każdy członek zespołu skupia swoją energię na robieniu i zdobywaniu wszystkiego, czego potrzebuje, aby odnieść sukces, niezależnie od tego, jak wpłynie to na sukces zespołu jako całości.

Naszym celem jest nie tylko podniesienie świadomości pułapek ukrytych planów, ale także pokazanie lepszej drogi. Siła Twojej organizacji tkwi w jej ludziach pracujących razem na rzecz wspólnych celów i wartości. Kiedy ukryte plany zostaną odłożone, zespół może iść naprzód razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *